“Nie jesteśmy rasistami, żydówo”

Reakcje wśród organizatorów, przychylnych im mediów i szeroko rozumianej prawicy były do przewidzenia. Zwolennicy “merytorycznej” debaty, do której stale nas zachęcają pokazują w pełnej krasie co w ich półświatku oznacza “merytoryczna debata”. Po materiale BBC na chwilę udało się skompromitowanemu Marcinowi Roli wywlec na światło dzienne fakt, że Nawal Al-maghafi, która przeprowadziła z nim wywiad, urodziła się w Jemenie i jest muzułmanką. Wow, dla dzikiego człowieka okazało się to być nie lada egzotyką, ale chwilę później w tej merytorycznej dyskusji na temat materiału i treści w nim zawartej – najważniejsza okazała się osoba producentki Mai Rostowskiej.

Wywołany do tablicy Jacek Międlar nagrał 30 minutowego vloga w odpowiedzi na program BBC Newsnight. Gdyby nie mówił do swoich sympatyków jak do debili, za których ich ma, to trwałoby to zaledwie 1.5 minuty, bo treści tam było niewiele. Jedyne co się dowiedzieliśmy z tego nagrania to to, że Maya zrobiła sobie zdjęcie na tle jakiegoś plakatu, że jej ojciec to były Minister Finansów oraz że jej pradziadek czy nawet pra-pradziadek miał na nazwisko tak a nie inaczej. Wszystkie prawicowe media mielą te same trzy tematy w kółko, jakby miały one jakiekolwiek znaczenie dla treści zawartych w materiale BBC.

To jest właśnie ta merytoryczna debata, na którą prędko nie będziemy gotowi, bo mimo że mamy dużo informacji na temat tych ludzi i ich działalności, nie grzebiemy w życiorysach ich pradziadków, zdjęciach z imprez studenckich i drzewach genealogicznych, a więc obawiamy się, że nie mamy wystarczająco wiedzy, tej naistotniejszej, by zmierzyć się na ich poletku mentalnym.

Wracając do tematu – zarzuty padają wszędzie te same, a i język jest niewybredny.
“Jak “żydówa” mogła powiedzieć, że jesteśmy antysemitami?!”. No właśnie. Co na temat Polski może wiedzieć urodzona w Jemenie Pani Al-Maghafi zastanawia się specjalista ds. “muzułmańskich dzielnic” w Szwecji i Wielkiej Brytanii Pan Rola?

Poniżej przygotowaliśmy krótki materiał o wypowiedziach organizatorów po wydarzeniach w konfrontacji z wypowiedziami w trakcie pierwszej edycji. Znów będą płakać, że “wyjęte z kontekstu”, a tym samym mistrzowie kontekstu opatrują swoje historie zdjęciami dziennikarki sprzed dekady i jej drzewem genealogicznym. Co więc może być potencjalni kontekstem dla tych wypowiedzi?

Jeżeli za 100 lat żenująca kampania RespectUs będzie nadal istnieć z pewnością bedziemy skamleć o uznanie naszych zasług wobec uchodźców z Syrii na Morzu Śródziemnym, a potomkowie dzisiejszych “patriotów” będą tworzyć opowieści o dzielnych Polakach w stroju husarii ratujących muzułmanów z rąk strasznych przemytników i wszelkich niebezpieczeństw.

Wróćmy jednak do teraźniejszości – w czasie Drugiej Wojny Światowej ratowaliśmy żydów, “żydówo”, więc niech żaden “pejsaty” w całej “judeopolonii” nie śmie nas nazywać antysemitami. A jeśli będą pytać w przyszłości – to właśnie Polacy oddawali życie za “dzikusów”, “nachodźców”, “islamskich pedofilów”, “kozojebców” i “brudasów”, więc RespectUs!

*określenia z ostatniego akapitu są cytatami zaczerpniętymi z rozmów Marcina Roli z organizatorem debat prawicy Piotrem Szlachtowiczem, oraz osób z ich otoczenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.