“Entryism” czyli kiełbaski z piwem i rasizmem

Podczas materiału BBC wyemitowanego w tym tygodniu Fiyaz Mughal z organizacji Faith Matters/TellMAMA użył pojęcia “entryism” (pol. entryzm), które doskonale określa strategię polonijnej skrajnej prawicy w UK. Entryzm jest strategią polityczną polegającą na infiltracji grupy politycznej czy społecznej celem podważenia i zmiany jej polityki, celów, tożsamości itd. Fiyaz wspomniał o tym podczas jednej z naszych rozmów. Nie przywiązaliśmy do tego tak wielkiej wagi, dopóki nie zobaczyliśmy tego na własne oczy. Tę samą technikę stosują islamscy ekstremiści, zarówno tu w UK jak i poza, więc to porównanie będę stosować dosyć często w temacie radykalizacji Polonii.

W ciągu ostatniego roku odbyło się wiele wydarzeń, które doskonale obrazują to zjawisko. Niemalże wszystkie skrajne organizacje tę technikę zmiękczania swojego wizerunku stosują, każda na swój sposób. Ma ona na celu przenikniecie do społecznosci polonijnej, a “przy okazji” przemycenie właśnie tej retoryki, mowy nienawiści czy po prostu przyzwyczajenie oka i zainteresowanie organizacjami, które na swoich kanałach rozsiewają nienawiść.

Przykłady? Doskonałym przykładem jest Polska Niepodległa, której baner widzieliśmy podczas wystapienia dzieci z jednej z polskich szkół sobotnich, a której członków w swoje progi ochoczo zaprasza Konsul Generalny RP w Manchesterze. Ich profile na Facebooku zasypane są patriotycznymi filmikami i zdjęciami, wspomnieniami o ważnych wydarzeniach historycznych, w ten sposób wkupują się w łaski Polaków na Wyspach, bo przecież Polak to patriota, jest dumny, lubi czytać, że coś tam kiedyś osiągnęli jego przodkowie. Ale kiedy ten Polak tak poczyta to za chwilę trafi na logo “Nie dla Islamizacji Europy”, przyjdzie na wydarzenie tej samej organizacji i posłucha o umierającej cywilizacji białego człowieka i “żydostwie” w polskiej polityce.

polska-niepodlegla-022018

Ten sam Polak pomyśli, że może i jakiś Międlar jest na plakacie, a wie że to antysemita i rasista, może i jakiś Ziemkiewicz czy ktoś z faszyzującego ONRu, ale zobaczy logo ambasady, a to znaczy, że wydarzenie jest patriotyczne. Własnie takim entryzmem Polska Niepodległa z pomocą ambasady zapewniła miejsce retoryce antyislamskiej, rasistowskiej, ksenofobicznej i homofobicznej w samym centrum wydarzeń polonijnych.

Peruta_Golding
Paul Golding/ Britain First (z lewej) z Karolem Perutą/ Husaria Manchester

Drugim sposobem jest podpinanie się pod dokonania innych organizacji. Tu prym wiedzie Husaria Manchester przyklejona do organizacji Kresy Family. Wspólnie organizują wystawy w POSKu i innych miejscach, ale pomiędzy zdjęciami w POSKu, a tym z Konsulem plącze się zdjęcie z liderem Britain First Paulem Goldingiem (odsiadującym wyrok wiezienia), cała masa postów antyislamskich, homofobia, a do tego ciągniecie za sobą członków ONR. Jak wiemy ONR jest organizacją odwołującą się do symboliki faszystowskiej, ich lidera i członków widujemy na wszystkich akcjach i zdjęciach Husarii Manchester.

ONR puszki2
Jedna z puszek “zagranicznej brygady” ONR w polskim sklepie w Wielkiej Brytanii

Sam ONR ma inną technikę. W UK i Irlandii występują jako Narodowa Emigracja i przeprowadzają akcje charytatywne w polskich sklepach. Ich puszki można zobaczyć w wielu punktach na terenie Wielkiej Brytanii. Jest to nielegalne, bo ONR jest organizacją polityczną, a więc nie jest zgodne z prawem brytyjskim. I teraz Polak wracający z pogadanki z Rolą o islamizacji Europy wejdzie do sklepu po białą parzoną i wrzuci resztę do puszeczki “Narodowej Emigracji”, chłopcy zbierają na chore dzieci, nie na jakieś tam byle jakie kolorowe dzieci, na nasze polskie dzieci w ojczyźnie. Wspaniały uczynek. Po wrzuceniu funta do puszki pójdzie do domu i na stronie tej działającej na rzecz dzieci organizacji charytatywnej zobaczy zdjęcia z ich marszów będące rekonstrukcją marszów hitlerowskich bojówek, poczyta o białej rasie znowu, ziarno zasiane drugi raz.

Nazi salutes during an event
Członkowie Ogniwa i Komitetu Obrony Polski podczas koncertu neonazistowskiego

Ogniwo, ci od bójek z policjantami i swastyk na murach – w ciągu dnia prezentują się pięknie – wyprostowani, z wypiętą piersią pozują z weteranem wojennym, którego na wózku inwalidzkim wloką na każdą uroczystość, pojawiają się przy polskich dyplomatach, Prezydencie Andrzeju Dudzie, w pocie czoła szorują groby i organizują pikniki rodzinne z malowaniem dziecięcych buziek. Zdecydowanie konkurują z Polską Niepodległą o tytuł ‘poster patriot boys’. Problem tylko w tym, że mniej oficjalnie widujemy ich na koncertach neonazistowskich, na które już tych rodzin z dziećmi i weteranów wojennych nie zapraszają. Koncerty te sami organizują pod pretekstem zbierania pieniędzy na ich chorego kolegę, który cudownie ozdrowiał po uzbieraniu kilkudziesięciu tysięcy funtów i wycieczce do Brazylii, jakoś w okolicy wzmożonego zainteresowania Ogniwem przez organizacje antyfaszystowskie. Ogniwo nie tylko dekoruje malunkami dziecięce buźki podczas rodzinnych pikników, ale też jeden z ojców-założycieli organizacji udekorował tablicę informacyjną w jednej placówce Job Centre wlepką ‘Stop islamizacji Europy’. Ot, taka działalność patriotyczna. Każde Job Centre jest budynkiem rządowym (należącym do UK Department for Work and Pensions) a więc tak trochę jakby bardziej nie wypada? Za napis na POSKu ‘Polish go home’ była afera na całe (ponoć nienawidzące Polaków) BBC, a sprawą zajmowała się policja. Czy wlepki tego typu na budynku rządowym nie pasują pod ten sam przepis o hate crime?
To oni w maju tego roku zaplanowali “Piknik rodzinny” z tymi malowanymi buziami, dmuchanymi zamkami, grami, zabawami i Leszkiem Żebrowskim promującym książkę “Między młotem a swastyką”. Szkoda, że impreza się nie odbyła, bo dzieciństwo tych pięknych, białych dzieci, dzięki którym Europa nie będzie bezludna, może okazać się traumatyczne bez tej obowiązkowej lektury. To oni też próbowali zorganizować trening paramilitarny na terenie UK, który zapalił czerwoną lampę wielu organizacjom antyfaszystowskim w UK, przez co skrzynka mailowa nam sie nie domykała. W programie były m.in. współpraca z pojazdami, przejmowanie budynków i walka w mieście, umiejętność którą zaprezentowali członkowie Ogniwa w Liverpool, dziś ich trzej koledzy są w więzieniu.

001a
Grupa rekonstrukcyjna, która miała organizować trening paramilitarny, również członkowie Ogniwa. 

To jest właśnie entryzm – rodzinna impreza organizowana przez rasistów i neonazistów, macie to kupić, a cała reszta przeniknie sama. Macie się nimi zainteresować, a oni swoimi kanałami przekażą wam resztę.

Patriae Fidelis z kolei promuje syna jednego z działaczy na “Najmłodszego dziennikarza w UK”. Awwww… Młodziutki patriota, taki ciekawy świata, serduszko bije mocniej na widok dzieciaczka, który nosi patriotyczne koszulki, ma opaskę z barwami Polski, pyta Ambasadora Arkadego Rzegockiego jak zostać ambasadorem… Czyżby następca? OBY NIE! Ten chłopczyk dwa ze swoich pierwszych pięciu wywiadów przeprowadził z Marcinem Rolą, nagrania po rewelacjach BBC zniknęły z Facebooka chłopaka. U Marcina Roli posłuchał o komuchach i zdrajcach ojczyzny, Gadowski ‘edukował’ go na temat dżihadu i Islamu, który “nie jest religią, a doktryną polityczną, która chce zdominować świat”, był też Leszek Żebrowski, sami bohaterowie. Dziecko klepie pytania z pamięci, to nie są pytania 12-letniego dziecka z typową dla tego wieku ciekawością, ale to są wyklepane hasła. Aż przykro na to patrzeć, bo skrajna prawica dziećmi posługuje się dość często. Tu słowo “posługuje” jest kluczowe.

Last but not least, Piotr Szlachtowicz i Nowy Polski Show, aspirujący do roli polskiego Tommego Robinsona, jest największym na Wyspach obrońcą interesów polskich rodzin. Od kilku lat terroryzuje Polonię, że za każde przekroczenie progu posterunku policji odbierają dzieci “bo są białe i ładne”, by potem stawiać siebie na pozycji jedynego obrońcy interesów tych wszystkich rodzin, gdzie obok alkoholu, przemocy domowej i narkotyków przydarzyły się dzieci. Jak sam podkreśla – nikt nie może odebrać dziecka rodzicowi, bez względu na to co się dzieje. Pan Szlachtowicz być może nie oglądał w dzieciństwie zaćpanych rodziców, nie był bity, ani gwałcony, ale są dzieci, które właśnie w takich domach żyją. Posłuchajcie te historie, które przytacza, bedąc dorosła bałabym się przebywać w jednym pomieszczeniu z taką patologią w obawie o swoje bezpieczeństwo. Pan Szlachtowicz nie tylko żeruje na tych ludziach, ale i terrroryzuje cała resztę, by pokazać że robi coś dla polskiej społecznosci. Jest to prawdziwie obrzydliwy przykład wyzyskiwania problemów, z którymi Polacy się stykają. A kiedy już tak się cieszymy, że Pan Piotr się zainteresuje i zrobi materiał, to przy okazji posłuchamy o pedofilii w Islamie, o sprzedawaniu kobiet za krowy, o umierającej cywilizacji. Ten sam pakiet idzie pod polskie strzechy.

Przykładów jest więcej i możemy przytoczyć ich być może dziesiątki.

To niezwykle niebezpieczne zjawisko jest doskonałym sposobem radykalizacji całych grup społecznych i dzieje się to na naszych oczach. Trudno się dziwić, że wiele osób stanęło za Marcinem Rolą po wydarzeniu w Leeds podkreślając, że nic tam się nie działo. Samo stawanie za osobą o tego typu poglądach i organizacją powiązaną z Jackiem Międlarem i wieloma innymi osobami o skrajnych, wręcz estremistycznych poglądach znaczy, że ta radykalizacja już jest na pewnym etapie. Poproszeni o posłuchanie wypowiedzi Pana Roli powtarzają jak mantrę: “ja nie muszę nic słuchać, by wiedzieć, że w Leeds nie było nic islamofobicznego”.

Musimy Was pocieszyć, że mamy odzew od wielu organizacji polonijnych, ale też instytucji, które chcą lepiej poznać problem entryzmu i sztuczki, jakie te organizacje stosują. Chcą zidentyfikować nie tyle te organizacje, co ludzi, którzy pod różnymi szyldami występują, a to jest znak dość radykalnej zmiany w myśleniu.

3 thoughts on ““Entryism” czyli kiełbaski z piwem i rasizmem

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.