ONR pamięci ofiar katyńskich w Manchesterze

Dzisiejszy Obóz Narodowo Radykalny (ONR) będący spadkobiercą przedwojennej, jawnie faszystowskiej organizacji, ukrywa się w UK pod nazywą Narodowa Emigracja. Na co dzień widujemy ich u boku Husarii Manchester, której lider ma nieco więcej charyzmy i pomysłów niż Szymuś z faszyzującego ONR.

W Polsce ONR jest prężnie działającą organizacją o silnych strukturach sięgających ław sejmowych. Regularnie czytamy o procesach wytaczanych im przez różne osoby i organizacje, o aktach agresji w ich wykonaniu, o marszach z rasistowskimi banerami. Są w centrum zainteresowania polskich antyfaszystów.

W Wielkiej Brytanii sprawa nie jest tak prosta, bo kilku siusiumajtków z falangą na rękawie nie ma siły przebicia, pomysłów na przyciągnięcie sympatyków, a przede wszystkim – jeden wybryk w stylu tych, które obserwujemy w Polsce i organizacje antyfaszystowskie zjedzą ich na śniadanie. Warto dodać, że zainteresowanie ONRem ze strony organizacji brytyjskich już jest. Na szczęście ich działalność w Polsce jest bardzo dobrze udokumentowana i ta wiedza jest przekazywana organizacjom w UK.

W sobotę 7 kwietnia 2018 roku ONR zorganizował III Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się przy pomniku katyńskim na terenie Southern Cemetery. Patronat medialny objęły Media Narodowe i portal Kierunki, a do promocji wydarzenia włączył się portal Manchesterowcy News.

10 marca ONR wysłał zaproszenie konsulowi Leszkowi Rowickiemu, którego sympatyzowanie ze skrajnymi ugrupowaniami ujawniliśmy wczoraj.

20180407 ONR - Plakat Obchody katynskie, zaproszenie konsula

 

Nie wiemy czy odpisał na maila czy zwyczajowo nie, ale na obchodach się nie pojawił (bądź tylko na zdjęciach).

Konsul Generalny RP wiedział już w styczniu, że sprawa polskich szkół trafi do brytyjskich mediów. Dlaczego milczał?

Pomimo deszczu na miejscu zebrała się dość spora grupa ludzi, w tym, uwaga, najważniejsze! – rodziny z dziećmi. Chłopcy onerowcy radośnie rozwinęli swoje flagi z falangą, czego nie robią gdy podpinają się pod Husarię Manchester, a na swoim profilu opublikowali poniższe zdjęcia:

ONR 003 Obchody Ofiar Katynskich - 07-04-2018

ONR 006 Obchody Ofiar Katynskich - 07-04-2018
Szymon w środku, flagę trzyma Wojciech, Obóz Narodowo-Radykalny, Manchester, 2018
ONR 007 Obchody Ofiar Katynskich - 07-04-2018
Adrian i Robert, Obóz Narodowo-Radykalny, Manchester, 2018