Konsul Generalny RP wiedział już w styczniu, że sprawa polskich szkół trafi do brytyjskich mediów. Dlaczego milczał?

Na dwa miesiące przed publikacją artykułu w Guardianie na temat polskich szkół, Konsul Generalny RP wiedział, że sprawa trafi do brytyjskich mediów. Dlaczego nie zainteresował się tematem? Dlaczego nie poinformował Ambasadora ani Polskiej Macierzy Szkolnej? 

31 stycznia 2018 roku na adres mailowy Konsulatu Generalnego w Manchesterze wpłynął email dotyczący powiązań Polski Niepodległej, będącej przykrywką Ruchu Narodowego, z Polską Szkołą w Blackburn.

001 Do konsula

W treści maila, do którego dotarliśmy, jest dokładnie wyjaśnione w jaki sposób organizacje te są powiązane, a także w skrócie opisane czym się zajmują. Autorka maila wyraziła swoje zaniepokojenie faktem, że rasistowska organizacja “Polska Niepodległa” występuje na terenie szkoły:

PN Blacburn 005a.JPG
Członek Polski Niepodległej i Ruchu Narodowego przemawia na terenie Polskiej Szkoły w Blackburn

Dalej czytamy…

002 Do konsula
Cytowana jest deklaracja ideowa Ruchu Narodowego, którego lider “Polski Niepodległej” (na powyższym zdjęciu) jest członkiem, zgodnie z deklaracją członkowską, którą podpisał 30 sierpnia 2016 w Blackburn.

Autorka liczyła na reakcję ze strony Konsula Leszka Rowickiego oraz dodała, że o sprawie będzie informować lokalne brytyjskie media.

003 Do konsula.JPG

Email został zignorowany. Konsulat nigdy nie podjął żadnych kroków. Z zaskoczenia Ambasadora Rzegockiego i Polskiej Macierzy Szkolnej wynika, że o sprawie również nikt nie został poinformowany.

Dlaczego?

Otóż zaledwie 3 tygodnie po otrzymaniu maila Konsulat w Manchesterze w swoje progi zaprosił członków Polski Niepodległej, w tym członka Ruchu Narodowego i byłego lidera Polski Niepodległej, o którym była mowa w mailu do Konsula.

20180217 Polska Niepodlegla w konsulacie.JPG

Można domniemać, że o treści maila dowiedział się jedynie sam członek PN, bowiem imię i nazwisko autorki maila trafiło do wiadomości ugrupowań prawicowych. Czy o tym rozmawiali po spotkaniu roboczym w konsulacie? Czy tak ma wyglądać komunikacja pomiędzy Polakami a Konsulatem Generalnym RP?

Miesiąc po wysłaniu maila autorka podjęła kroki mające na celu upublicznienie tych informacji. Przy współpracy wielu organizacji i osób, ujrzały one światło dzienne w postaci szeregu publikacji medialnych zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w Polsce.