Muzyczne podziemie polskich neonazistów w UK

Stowarzyszenie Patriotyczne “Ogniwo” upiera się w swoim oświadczeniu, że jest “kłamliwie oskarżane o działalność nazistowską”. Organizacja desperacko próbuje ratować swój wizerunek, w końcu ich członkowie nie tak dawno brylowali na salonach u boku Ambasadora RP w Londynie, a nawet i samego Prezydenta Polski Andrzeja Dudy. 

27 lutego 2016 roku członkowie Ogniwa wraz z neonazistami z North West Infidels wzięli udział w bójce z antyfaszystami, o której pisaliśmy nie jeden raz. Pośród nich znalazł się Pan Kuzian, jedna z głównych figur organizacji. Pan Kuzian nie tylko sprząta groby niczym przykładny patriota, ale także pozuje do zdjęć z weteranami wojennymi oraz ubrany w koszulkę “Defend Christian Europe” z Ambasadorem Arkadym Rzegockim. W wolnych chwilach oblepia okolice wlepkami “Stop Islamizacji Europy” oraz bawi sie na neonazistowskich koncertach. Wlepką o Islamizacji Europy uraczył nawet tablicę informacyjną jednego z punktów Job Centre. Pamiętamy, że napisem ‘Go home’ na drzwiach POSKu zajmowała się policja. Czy taka wlepka na tablicy informacyjnej instytucji państwowej, nie wpisuje się w tę samą narrację?

BBC: ‘Racist’ graffiti on Polish cultural centre in Hammersmith

Koncert neonazistowski

W marcu 2017 roku członkowie Ogniwa zorganizowali koncert zespołów Nordica, All Bandits i Antonella’s Klasse Kriminale. Nordica jest stałym, bywalcem neonazistowskiego festiwalu Orle Gniazdo, a w 2016 roku również na scenie pojawił się zespół Antonella’s Klasse Kriminal. Ich manager, blisko związany z członkami Ogniwa pomógł zorganizować londyński koncert udostępniając miejsce.

MariuszZawadzki poster

Lider Ogniwa Mariusz Zawadzki opublikował na swoim Facebooku plakat wydarzenia nie podając dokładnej daty i miejsca “z wiadomych przyczyn”.

Był to koncert charytatywny dla Kwacha, bliskiego kolegi członków Ogniwa, związanego z W Jedności Siła i Zjednoczeni Emigranci. Oni stali za atakiem na festiwal w londyńskim Tottenham w czerwcu 2014 roku, w którym jedna osoba została ugodzona nożem. Kolega Kwachu chorował ciężko na raka przez bardzo długi czas. Zaledwie kilka miesięcy od diagnozy miał dość energii, by wraz z kolegami brać udział w bójce w Liverpool, sprawa wobec niego wciąż się toczy w Liverpool Crown Court. Zaledwie miesiąc temu cudownie ozdrowiał za sprawą brazylijskiego cudotwórcy.

W organizacji koncertu prym wiódł Pan Michał, członek Ogniwa, neonazista skazany w Liverpool, o którym czytaliśmy przy okazji historii o polskich szkołach sobotnich w Guardianie.

The Guardian: Polish schools ‘may have connections’ with groups associated with far right

Na swoim Facebooku Pan Michał chwali się publicznie takim nożem z wygrawerowanym ‘European Brotherhood’ jest to sklep o którym czytamy “clothing and accessories brand associated with white nationalist and neo-Nazi groups and bands“. Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że ma również wytatuowaną swastykę. Szkoda, że tym sie nie chwali.

Nalepka Michal (Ogniwo) 002a

Zorganizował on przelot wokalisty zespołu Nordica wraz z rodziną, a także osobiście zaopiekował się gościem na terenie UK.

W swoim poście na Facebooku wokalista podziękował nie tylko Panu Michałowi, ale wspomniał też o Polskiej Szkole Sobotniej w Harlow, która wydaje się być prywatnym folwarkiem państwa Nalepków.

Tomasz Kus 2a

Nordica kiedyś znana była pod nazwą Agressiva 88. Na stronie Stop Nacjonalizmowi czytamy:

“Agressiva 88 słynie jako jeden z najbardziej znanych polskich zespołów nazistowskich. Dwie ósemki w nazwie oznaczają w zależności od interpretacji skrót od Heil Hitler (litera H to ósma litera alfabetu) lub „88 spostrzeżeń” – manifest ideologiczny terrorysty Davida Lane’a. Należy jednocześnie wspomnieć, iż płyta Agressivy „Odezwa” zaczyna się od przemówienia Hitlera. Drugi utwór z tej płyty dotyczy Rudolfa Hessa. W swojej twórczości zespół nawołuje również do mordowania kobiet (utwór „Biała kurwa czarnucha”).

W swoim dorobku płytowym ma split z zespołem Antisemitex grającym Narodowo-Socjalistyczny Black metal na którym znajdują się nie tylko utwory rasistowskie i nazistowskie w swojej wymowie, ale również covery miłującego ZOMO i PRL, Sztormu 68.

Większość koncertów w wykonaniu Agressivy odbywała się potajemnie i grana była pod szyldami Blood & Honour. W październiku 2005 obok zespołów Prawo Krwi, Izgorna i Front H8 zagrano jednak dla Obozu Narodowo-Radykalnego, którego członek potrzebował gotówki na adwokata gdy dźgnął nożem mieszkańca skłotu M9 w Sosnowcu.”

Nagrania z koncertu udostępniali na Facebooku uczestnicy wydarzenia. W ciągu krótkiego nagrania, na które trafiliśmy, nazistowskie saluty pojawiły się trzykrotnie.

Nazi salutes during an event

Wśród uczestników byli nie tylko członkowie Ogniwa, ale i ku naszemu zaskoczeniu – Komitetu Obrony Polski oraz kilku innych grup.

Wobec faktów, które członkowie Stowarzyszenia Patriotycznego “Ogniwo” sami publikują na swoich profilach, wniosek, że są neonazistami nie jest wcale daleko idący.

Czy to są polscy patrioci, z którymi polska dyplomacja chce mieć do czynienia?

Poniżej znajduje się lista organizacji polonijnych, które zdecydowały się na współpracę i do dziś nie odcięły się od działalności neonazistów. Jest to pełna lista grup pseudopatriotycznych działających na terenie Wielkiej Brytanii.

061 Ogniwo