Reakcje na artykuł Guardiana o trzech polskich szkołach w UK

Sprawa powiązań grup skrajnie prawicowych i neonazistowskich z polskimi szkołami sobotnimi w UK nabrała rozpędu. Historia pojawiła się na początku marca na stronie Dream Deferred, Guardian opublikował rozszerzoną wersję zaledwie w niedzielę i ta właśnie odbiła się szerokim echem.

Dziś informacje dotarły do Gazeta.pl “Brytyjskie media alarmują. Polskie szkoły na Wyspach mają związki ze skrajną prawicą“, Wprost: “„Guardian” o polskich szkołach w Wielkiej Brytanii: Mogą być związane ze skrajną prawicą” oraz Onet “Mogą mieć kontakt z grupami skrajnie prawicowymi”. “The Guardian” o trzech polskich szkołach w Anglii”

Polska Macierz Szkolna wydała dziś oświadczenie, w którym zapewnia, że w polskich szkołach nie ma miejsca na ekstremizm i radykalne poglądy. Dodaje, iż wysłała do szkół wskazówki, by te zrewidowały swoje procedury dotyczące udziału grup z zewnątrz w życiu szkolnym i co najważniejsze – by w przyszłości nie wchodziły w żadne układy z organizacjami reprezentującymi radykalne i ekstremistyczne poglądy.

 

Poprzez to oświadczenie rozumiemy i trzymamy za słowo, że polskie szkoły, nad którymi pieczę sprawuje Polska Macierz Szkolna nie będą już więcej gościć przedstawicieli organizacji prawicowych, którzy prezentują poglądy rasistowskie, ksenofobiczne czy homofobiczne. Do tych grup należą:
– Polska Niepodległa
– Stowarzyszenie Patriotyczne “Ogniwo”
– Zrzeszenie Patriotów Polski
– Komitet Obrony Polski
– Stowarzyszenie “Husaria” Manchester
– Obóz Narodowo Radykalny
– Idź Pod Prąd
– Patriae Fidelis
– Stowarzyszenie Patrioci Rzeczypospolitej w Cambridge.

Swoje oświadczenie wydała również Ambasada RP w Londynie. Ambasador, jako jeden z niewielu Polaków w UK, jest zaskoczony rewelacjami pomimo, że na jednym ze zdjęć w albumie Ogniwa występuje wraz z członkami organizacji i dyrektorką szkoły w Southampton podczas imprezy, na której było kilka osób na krzyż. No ale pomińmy ten fakt na chwilę obecną, można i by się wykłócać, że szkoła w Souhampton nie jest zarejestrowana w Polskiej Macierzy Szkolnej.

 

 

Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że email na temat powiązań szkoły w Blackburn z członkiem Ruchu Narodowego i Polski Niepodległej został wysłany do Konsula w Manchesterze Leszka Rowickiego 31 stycznia. Email ten został zignorowany. Warto podkreślić, że jeżeli członek ekstremistycznej grupy wypowiada się podczas szkolnej uroczystości z mikrofonem w ręce i w koszulce swojej organizacji to zdecydowanie mówimy o “serious connection”. Zdjęcia są publicznie dostępne na stronach szkół i organizacji. Może większe zainteresowanie tematem, a nie zaprzeczanie i ignorowanie sygnałów da lepszy efekt w przyszłości.

Pomimo, że ze strony szkół popłynęło straszenie sądami i policją – cieszy niezmiernie reakcja Polskiej Macierzy Szkolnej. Jest nadzieja, że zajdą pozytywne zmiany i polskie dzieci w UK nie będą uczone “patriotyzmu” w wersji Ogniwa, Polski Niepodległej czy innych neofaszystowskich ugrupowań.