The Guardian: skrajna prawica ma dostęp do polskich szkół w UK

The Guardian opublikował dziś kolejny już artykuł na temat poczynań polskich ugrupowań prawicowych w UK. Tym razem poruszyli temat obecności członków tych grup w polskich szkołach sobotnich, co wygląda na pewnego rodzaju partnerstwo.

Całkiem niedawno czytaliśmy na stronie BBC o nauczycielu, który radykalizował dzieci w jednej ze szkół we wschodnim Londynie oraz meczecie. Wspierał IS i przekazywał tę fascynację uczniom, z którymi miał kontakt, a było ich ponad 100. Część dzieci została skierowana do programu deradykalizacyjnego.

Wielka Brytania bardzo poważnie bierze temat radykalizacji nieletnich, a wiemy, że grupy te ochoczo udostępniają materiały o tematyce anty-muzułmańskiej, antysemickiej czy rasistowskiej. Nie ukrywają też poparcia dla radykalnego byłego księdza Jacka Międlara, który nie został wpuszczony do UK dwukrotnie, Mariana Kowalskiego, który odwołał wizytę wobec sprzeciwu szkoły, w której miała się odbyć, a później interwencji policji.

Fakty przytaczane przez autorkę artykułu są z całą pewnością alarmujące dla tutejszych władz. Na stronie jednej z opisanych szkół znajduje się nawet zdjęcie jednego z bandytów skazanych w Liverpool, wiele wskazuje na to, że dyrekcja doskonale wie kim ten człowiek jest. Jak wielu innych zasiadających na ławie oskarżonych, należy on do organizacji Stowarzyszenie Patriotyczne ‘Ogniwo’. Wobec kilku członków ‘Ogniwa’ nadal toczy się sprawa sądowa w Liverpool, w tym wobec samego ojca-założyciela, szczyci się on na swoim Facebooku wlepkami ‘Stop Islamizacji Europy’, którymi dumnie dekoruje swoje okolice. Czy jego wyprą się po tym artykule czy dopiero kiedy dostanie wyrok?

Czy z takimi ugrupowaniami dyrektorzy polskich szkół i rodzice chcą mieć do czynienia? Czy loga takich grup powinny pojawiać się na oficjalnych uroczystościach? A może Polska Macierz Szkolna, dyrekcja i rodzice wpadną czasem na te ich neonazistowskie “charytatywne” koncerty i popatrzą jak ci hajlują śpiewając o białej rasie?

Również Polska Niepodległa znalazła się na celowniku. Pomimo, że wyparli się Piotra Szlachtowicza, który nie protestował, gdy był przedstawiany jako ich członek – nie zatrą wielu innych faktów, które wychodzą tu na światło dzienne. Zaproszenie Międlara czy Ziemkiewicza, poparcie dla rasistowskiego mordercy Janusza Walusia, a tym razem wspomnieli i o magazynie wydawanym przez Polskę Niepodległą.

Cieszymy się, że w końcu te ugrupowania są eksponowane, bo nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Niszczą one wizerunek Polaków w UK, a fakt, że mają poparcie polonijnych instytucji pokazuje tylko skalę problemu.

The Guardian: https://www.theguardian.com/education/2018/apr/01/polish-schools-may-have-connections-with-groups-associated-with-far-right