Husaria Manchester = ONR?

Większość organizacji skrajnie prawicowych i neofaszystowskich działających w Polsce ma swoje struktury w UK. Najwieksi patrioci płacą podatki w funtach czy euro, a miłość do ojczyzny wyrażają przez noszenie skarpetek z symbolem Polski Walczącej. Z uwagą obserwujemy co dzieje się w Polsce, bo smród, który jest tam dolatuje i tutaj.

Jakiś prawak gdzieś w komentarzu napisał, że jesteśmy “ramieniem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznym w UK”. Mimo, że jest to nieprawda – był to jeden z lepszych komplementów, jakie przeczytaliśmy na swój temat, a jest ich sporo. Działania Ośrodka obserwujemy uważnie, dają nam wiele inspiracji i wskazówek.

Jedną z organizacji, której szczególnie i słusznie siedzą na ogonie jest ONR (Obóz Narodowo-Radykalny). Ci nawiązują do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosują te same symbole i nazwy. W lutym tego roku sąd w Elblągu uznał, że “publiczne nazywanie Obozu Narodowo-Radykalnego organizacją “odwołującą się do faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni” nie jest przestępstwem“. Do szczególnych osiągnięć ONR-u należą dziesiątki zdjęć w internecie, na których wznoszą nazistowskie saluty.

AR-160439989Zdjęcie: Fotorzepa, Piotr Guzik (rp.pl)

W ich deklaracji ideowej istnieje zapis o “homogeniczności etnicznej” to takie fajne określenie “rasizmu”. To oni organizowali 60,000 marsz “rodzin z dziećmi”, o którym pisał cały świat. Oni też wieszali portrety polityków na szubienicach w centrum Katowic. Lista wyczynów jest długa.

Obóz Narodowo Radykalny w Wielkiej Brytanii

W UK chłopcy z ONR ukrywają się pod profilem Narodowa Emigracja, który na chwilę obecną ma mniej niż 300 ‘lajków’. Brakuje im wyrazistych osobistości, inicjatyw i ludzi, więc podczepiają się pod organizację Stowarzyszenie “Husaria” Manchester. Członkowie ONRu zawsze na ich zdjęciach grupowych się trafiają i choć nie rozwijają swojej flagi – trudno przeoczyć naramiennik z falangą.

Można zadawać sobie pytanie dlaczego lider Husarii Manchester Karol Peruta psuje wizerunek swojej organizacji zadając się z osobami, które “odwołują się do faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni“? Czy nie szkoda mu ciężkiej pracy, jaką wkłada w swoją organizację? Wiemy, że jego poglądy też nie są dalekie od rasizmu i ksenofobii, ale na razie jeszcze nie jest to takie oczywiste. Również portal Manchesterowcy News włączył sie w promocję ONRu.

7 kwietnia ONR organizuje III Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – Manchester, które postanowili wykorzystać, by zbudować relację z konsulem Leszkiem Rowickim. Wysłaniem emaila z zaproszeniem pochwalili się na stronie wydarzenia. Leszek Rowicki w swoje progi zaprasza członka Ruchu Narodowego, więc dlaczego miałby odmówić chłopcom z falangami? Chyba jednak odmówił, bo post zniknął bez śladu.

Przypomnijmy, że II edycję wydarzenia organizowali koledzy z Husarii Manchester. Czy Husaria i ONR to jedna organizacja?


*Sprostowanie: II Obchody Katyńskie organizował ONR. Husaria Manchester nie widzi problemu w uczestniczeniu w wydarzeniach organizowanych przez organizację jawnie nawiązującą do faszyzmu.