HOPE not hate: Polska skrajna prawica domaga się uwolnienia mordercy, białego suprematysty

14 marca 2018 roku HOPE not hate opublikowali kolejny już artykuł na temat polskiej skrajnej prawicy w UK. Tym razem zadają pytanie – dlaczego ci domagają się uwolnienia, a także zbierają fundusze dla rasisty-mordercy?

Polish far-right groups campaign for funds and release of white supremacist murderer.

Janusz Waluś to powiązany ze środowiskami neofaszystowskimi morderca, polski imigrant w RPA, który postanowił “wziąć sprawy w swoje ręce”. Był członkiem paramilitarnej, neonazistowskiej organizacji Afrykanerski Ruch Oporu. Jego ofiarą padł Chris Hani, przywódca partii komunistycznej, przeciwnik segragacji rasowej, drugi co do popularności czarnoskóry polityk, tuż po Nelsonie Mandeli. 

10 kwietnia 1993 roku Janusz Waluś dokonał egzekucji Haniego przed jego domem. Neonazista sam opisuje zdarzenie tak:

Wychodził ze swojego samochodu. Wsadziłem pistolet Z88 za pasek z tyłu moich spodni i podszedłem do niego. Nie chciałem strzelać w plecy, więc zawołałem: Mister Hani. Odwrócił się, a ja wyciągnąłem pistolet i strzeliłem w niego. Kiedy się przewracał, strzeliłem drugi raz. Tym razem w głowę. Kiedy upadł na ziemię, oddałem jeszcze dwa strzały w skroń. Zaraz potem wsiadłem do samochodu i odjechałem stamtąd najszybciej, jak to było możliwe.

Za zlecenie zabójstwa odpowiedzialny był lider Partii Konserwatywnej Clive Derby-Lewis. Ten podżegał Walusia i dostarczył mu broń. Obaj zostali skazani na karę śmierci, którą zamieniono na dożywocie w wyniku zniesienia tej kary w RPA.

Capture

Polska prawica usprawiedliwia morderstwo, nie widzi powodu, dla którego ten człowiek miałby odsiadywać wyrok i zrobiła z niego swojego rodzaju bohatera.

W artykule HOPE not hate znów przewija nam się Polska Niepodległa i Targi Książki w Slough organizowane przez Szlachtowicza, tam członkowie Ogniwa pozowali z Ziemkiewiczem trzymając ogromny baner ‘Freedom for Walus’. Pojawia się Narodowe Odrodzenie Polski i Komitet Obrony Polski, o którym jeszcze nie wspominaliśmy, ale nigdy nie jest za późno.

Poparcie dla rasistowskiego zabójcy zostało słusznie zauważone jako wspólny mianownik polonijnych pseudopatriotycznych tworów.

2 thoughts on “HOPE not hate: Polska skrajna prawica domaga się uwolnienia mordercy, białego suprematysty

Comments are closed.