Wybory lokalne 2018

Zbliżają się wybory lokalne, które odbywają się w Wielkiej Brytanii każdego roku. Mają one na celu wybranie lokalnych radnych oraz burmistrzów w okręgach wyborczych, które ich posiadają. Każdego roku ogłaszane są urzędy, które obsadzamy. W tym roku zapowiada się ostra walka w Londynie, bo będziemy wybierać wszystkich radnych we wszystkich 32 okręgach wyborczych oraz 6 burmistrzów (HackneyLewishamNewham, Tower Hamlets i Watford).

Głosujemy w czwartek 3 maja 2018.

Jako obywatele Unii Europejskiej możemy brać udział w wyborach lokalnych oraz europejskich. Jesteśmy jedynie wykluczeni z wyborów parlamentarnych oraz wszelkich ogólnokrajowych referendów. Osoby spoza Unii są wykluczeni z wszelkich wyborów, a więc tak samo, jak my płacą podatki, tylko nie mają żadnego prawa głosu. A głos jest ważny, bo w tych radach zasiadają ludzie, którzy mają realny wpływ na wydatkowanie naszych składek. Co najważniejsze-liczenie głosów odbywa się na zasadzie ‘first-past-the-post‘, co znaczy, że osoba, która zdobędzie najwięcej głosów, wygrywa. W Polsce głosujemy na fajnego Pana Kowalskiego, który wie jak zadbać o naszą okolicę, ale jego głosy zbiera partia i pan Kaczyński z góry listy i tak wejdzie do Sejmu, by dalej dochodzić do prawdy co miesiąc. Dlatego też tutaj każdy mieszkaniec wie, kto w House of Commons go reprezentuje, a posłowie są bardzo aktywni i mogą wiele w sprawie swojego okręgu wyborczego (Pan Ziemkiewicz potwierdzi).

Jeżeli nie jesteście zarejestrowani możecie to zrobić na stronie rządowej ‘Register to vote’, potrzebujecie do tego National Insurance Number.

Tuż przed głosowaniem dostaniecie pocztą kartę tzw. ‘poll card’, na której znajdziecie adres lokalu wyborczego wraz z mapką. Lokale są zwykle otwarte do 22.

Polling-station-014.jpg