State of Hate 2018

HOPE not hate opublikowało swój najnowszy raport ‘State of Hate 2018’, w którym bardzo dokładnie analizuje ekstremistów w UK, organizacje i grupy, ich powiązania, retorykę, kontekst oraz ich oddziaływanie. Już w zeszłorocznym wydaniu w rozdziale ‘foreign nazis’ czytaliśmy o Narodowym Odrodzeniu Polski, będącym jedną z najbardziej skrajnych polskich organizacji w UK.

Raport ten jest niezwykle istotny, bo stanowi dokładną analizę ekstremistów (skrajna prawica + islamski ekstremizm), a jego publikacja jest dość sporym wydarzeniem, któremu towarzyszą liczne artykuły prasowe, zaledwie w kilka godzin wypowiedzieli się już dziennikarze BBC, The Guardian i The Independent, a Matt Collins, jeden z autorów, będzie dziś gościem BBC Radio 4. Sam raport pewnie jeszcze dziś trafi w ręce wszystkich służb, które zajmują się walką z ekstremizmem, jako swojego rodzaju podsumowanie działalności grup, którymi się zajmują i które stanową zagrożenie dla naszego społeczeństwa.

002

W tegorocznej edycji nieco więcej miejsca poświęcono naszym wspaniałym patriotom. Już nie tylko NOP dostąpił wątpliwego zaszczytu, ale w raporcie pojawił się tekst na temat Stowarzyszenia Patriotycznego ‘Ogniwo’, o którym głośno zrobiło się już wczoraj za sprawą publikacji Faith Matters, a następnie Hope Not Hate. W tekście wspomniane są ich powiązania z Patriae Fidalis, a także z polską dyplomacją. Nie mogło też zabraknąć Piotra Szlachtowicza i Polski Niepodległej, którzy dzięki zaproszeniom takich osobistości jak Międlar czy Ziemkiewicz wpisali się dość wyraziście w ten krajobraz. O Szlachtowiczu wspomnieli już Faith Matters w ich raporcie w grudniu 2017 roku.

Jak widać polski ekstremizm wydaje się być coraz bardziej zauważalny. W 2017 roku słowa ‘Polish’ i ‘Poland’ padły ponad 30x, w tegorocznym wydaniu jest ich aż 90. Nie znaczy to, że te grupy nie istniały i nie działały w zeszłym roku, ale że wcześniej ich działalność była poza radarem. Obecnie jest to trochę breaking news, że pod nosem brytyjskich instytucji największa mniejszość w UK jest radykalizowana, a w całości nie bez udziału jest polska ambasada. Myślę, że może to być dość duży temat wkrótce, bowiem nie wszystkie wstydliwe szczegóły ich współpracy są na chwile obecną jawne.
Może właśnie stąd to zagubienie i panika, które obserwujemy, przecież przez tyle lat nikt nie widział problemu w antyislamskich czy homofobicznych pogadankach organizowanych pod przykrywką wydarzeń patriotycznych w UK m.in. w POSKu i z logo Ambasady na plakacie. Przerażające, że w właśnie z takimi środowiskami polscy dyplomaci zdecydowali się budować relacje i wiele wskazuje na to, że prędzej czy później będą musieli odpowiedzieć na trudne pytania, nie tylko przed prezesem Kaczyńskim.

Działacze skrajnych polonijnych ugrupowań obecnie uaktywniają się pod szyldami innych organizacji.

State of Hate 2018 jest kolejną angielskojęzyczną publikacją, w której poruszany jest temat polonijnego ekstremizmu w UK. Jedna z najważniejszych, jakie dotychczas opublikowano.

Hope Not Hate – State of Hate 2018 przegląd:
http://www.hopenothate.org.uk/research/state-of-hate-2018/overview/

Hope Not Hate – State of Hate 2018 pełny raport:
https://donate.hopenothate.org.uk/page/contribute/stateofhate2018

Hope Not Hate – State of Hate 2017
http://wwwhttp://www.hopenothate.org.uk/wp-content/uploads/2017/04/HnH-2017-01-02-no30.pdf.hopenothate.org.uk/…/…/04/HnH-2017-01-02-no30.pdf

Faith Matters ‘Ogniwo – ‘The Link’ Is A Group That Should Concern Us All’
https://www.faith-matters.org/2018/03/01/ogniwo-link-group-concern-us/https://www.faith-matters.org/2018/03/01/ogniwo-link-group-concern-us/

Hope Not Hate – “Reenactment” training involving Polish nationalists in UK
http://www.hopenothate.org.uk/2018/03/01/paramilitary-training-polish-nationalists-uk/