Ogniwo – pierwsza angielskojęzyczna publikacja

Faith Matters opublikowali dziś artykuł na temat Stowarzyszenia Patriotycznego ‘Ogniwo’.

Autorzy słusznie zauważyli, że instytucje, które zajmują się monitorowaniem tego typu grup czasem pomijają niektóre z nich, ze względu na barierę językową. Z radością przyjmujemy zainteresowanie organizacji takich jak Faith Matters ugrupowaniami, które zwą się ‘patriotycznymi’, a tak naprawdę są bardzo marną wizytówką Polonii w UK.Capture

W artykule czytamy o powiązaniach Ogniwa z historykiem IPNu Tomaszem Panfilem, który jest członkiem honorowym organizacji, a także z Łukaszem Pietraszkiem, który obecnie, wraz z 3 innymi Polakami, odsiaduje karę więzienia w związku z rozrubą w Liverpool, o której pisaliśmy całkiem niedawno.

Na końcu trafiamy na informację o treningu paramilitarnym, którego druga edycja odbędzie się już wkrótce w UK. Na stronie organizatora widnieje logo Ogniwa, a wydarzenie w sierpniu 2017 było właśnie przez nich organizowane. Program szkolenia mrozi krew w żyłach – z 6 weekendów pod okiem byłego żołnierza GROMu cały jeden weekend uczestnicy będą nabywać wiedzę na temat walki w mieście, przejmowania budynków i kooperacji z pojazdami. Ostatni weekend spędzą w Polsce, gdzie będą strzelać z broni ostrej., a potem wspólnie będą uczestniczyć w Marszu Niepodległości (czy rozwiną baner, którym Ogniwo chwaliło się na swojej stronie?)
Ktoś słusznie zauważył, że paramilitarny trening w UK prowadzony przez byłego żołnierza jednostki elitarnej wojska Pakistanu i skierowany do muzułmanów o bardzo ekstremalnych poglądach mógłby wprawić nas tu wszystkich conajmniej w osłupienie. Fakt, że mieliby uczyć się jak walczyć w mieście może zmrozić krew w żyłach.

Przypomnijmy, że Faith Matters opublikowali raport “The Changing Face of Hate in Poland: From Antisemitism to Anti-Muslim Racism” w grudniu 2017 roku, gdzie również wspomnieli o Polakach w UK. https://www.faith-matters.org/2017/12/08/changing-face-hate-poland-antisemitism-anti-muslim-hatred/

Wygląda na to, że polski nacjonalizm (nie mylić z patriotyzmem) przejawiający się nie w umiłowaniu własnego narodu, ale w nienawiści do wszystkich, którzy tym narodem nie są (choć i tu się wiele zmieniło), bądź którzy nie pasują do urojonego obrazu Polaka – zyskuje coraz więcej uwagi w UK. Wydarzenia takie jak deportacja Międlara, wizyta Kowalskiego, do której nie doszło czy (ciągłe!) skamlanie Ziemkiewicza po wizycie, którą sam odwołał sprawiły, że media, politycy i organizacje pozarządowe wydają się być bardzo zainteresowani tym środowiskiem.

 

One thought on “Ogniwo – pierwsza angielskojęzyczna publikacja

Comments are closed.