Zagrożenie prawicowym ekstremizmem w UK

W poniedziałek 26 lutego Mark Rowley, szef policji ds. zwalczania terroryzmu wygłosił bardzo ważne przemówienie dotyczace zagrożeń, jakie niesie skrajny prawicowy ekstremizm. Całość jest do przeczytania tutaj, gorąco polecam, zwłaszcza tym, których rosnący ekstremizm wśród Polonii w UK conajmniej martwi:
https://policyexchange.org.uk/pxevents/the-colin-cramphorn-memorial-lecture-by-mark-rowley/

Mark Rowley ujawnił, że w ciągu ostatniego roku policja w UK przeszkodziła w realizacji 4 ataków ze strony skrajnie prawicowych ugrupowań. Nie znamy szczegółów, gdyż wciąż toczą się sprawy sadowe. Wezwał on policję, MI5, służby odpowiadające za politykę socjalną, edukację, a także media mainstreamowe i social media oraz nas, zwykłych obywateli, byśmy przeciwstawiali się ekstremizmowi. Reakcja całego społeczeństwa jest potrzebna, bo zagrożenie jest większe niż się spodziewamy.

Ze swojego doświadczenia, a jest tego sporo, bo służy już ponad 3 dekady przytoczył prosty schemat działania ekstremistów:
1. Ekstremiści docierają do społeczności poprzez wyrafinowaną propagandę;
2. Ekstremiści tworzą nietolerancję i izolację poprzez wyzyskiwanie krzywd;
3. Ekstremiści wzmacniają poczucie izolacji poprzez wzbudzanie braku zaufania do instytucji państwowych;
4. Ekstremiści oferują wypaczone alternatywy, które podważają nasze wartości tolerancji i różnorodności.

Brzmi znajomo?

Mark Rowley wspomniał też o ulubieńcach naszych wielkich patryjotów – Tommy Robinson i Jayda Fransen, choć nigdy nie zostali oskarżeni o terroryzm – produkują propagandę, która prowadzi do podziałów i napięć w naszym społeczeństwie. Tym samym zostali przyrównani do chociażby Anjema Choudary’ego, któremu wiele lat udawało się balansować na granicy prawa, aż w końcu w 2016 roku został skazany.
Takie osoby są w zdrowym społeczeństwie izolowane i to jest nasze zadanie, by ci, którzy tę retorykę powielają w naszym środowisku zostali zdemaskowani. Organizacje pozarządowe, Home Office i policja zaczynają dostrzegać, że skrajna prawica wzoruje się na dżihadystach, że tak naprawdę grają oni do jednej bramki i efekty działań są jednakowe.

Mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia, ostatnie wydarzenia pokazały, że wśród Polonii są grupy, których jedynym celem jest radykalizacja reszty. Fakt, że służby biorą się poważnie za temat jest budujący. W ciągu ostatniego roku obserwujemy Wasze coraz większe zaangażowanie w kontrowanie ekstremistycznej retoryki. Cieszy niezwykle, że inicjatywa wychodzi od Was samych, że sprzeciw rodzi się w Was i docieracie do nas z każdego krańca UK, a także Polski.

Czytajcie, nie sposób tego wszystkiego streścić, ani omówić w jednym poście.