Seryjny gwałciciel John Worboys wyjdzie warunkowo

Na czołówkach brytyjskich gazet obecnie znajduje się temat seryjnego gwałciciela, który uzyskał zgodę na warunkowe opuszczenie więzienia. Obecnie 60-letni John Worboys był kierowcą czarnej taksówki, stąd jego przydomek ‘Black Cab Rapist’. Został skazany w 2009 roku za gwałty na 12 kobietach, mimo że policja wierzy, że ofiar było ponad 100. (https://goo.gl/MjcbAv). Mężczyzna działał przez 6 lat, a jego ofiary miały od 18 do 34 lat.

Sprawa jest kontrowersyjna z wielu powodów – pomimo, że Parole Board (Rada ds. Zwolnień) działała zgodnie z przepisami, prawnicy, politycy i aktywiści mówią, że mężczyzna jest poważnym zagorżeniem dla kobiet, w tym dla ofiar, które nie zostały nawet poinformowane o tej decyzji. Ponadto, niespełna 9 lat więzienia za przestępstwa na taką skalę wzburzyło opinię publiczną.

Przedstawiciele rządu brytyjskiego rozważają obecnie zakwestionowanie tej decyzji w sądzie.

Zaledwie tydzień później kolejny gwałciciel został zakwalifikowany do warunkowego wypuszczenia. Antoni Imiela (ojciec Polak, matka Niemka) został skazany w 2004, 2010 i 2012 roku za gwałty, które miały miejsce w latach 80-tych. Mężczyzna ma na koncie gwałty na 9 kobietach, a także pobicie i próbę gwałtu na 10-letniej dziewczynce. (https://goo.gl/qJ8PrD)